Historia szkoły

Szkoła Podstawowa nr 2 im Marii Konopnickiej w Jodłowej administracyjnie jest jedną z pięciu szkół znajdujących się na terenie Gminie Jodłowa w powiecie dębickim.

Szkoła ma długą historię, istnieje już od 1 września 1876 roku. Do 1909 była to szkoła jednoklasowa, w 1925 stała się szkołą czteroklasową. W 1934 uczniowie weszli do nowego budynku z czterema izbami lekcyjnymi. Kolejnym etapem w rozwoju szkoły był przemianowanie istniejącej czteroklasowej szkoły na Publiczną Szkołę Powszechną II stopnia. W tym starym budynku dzieci uczyły się przez 73 lata.

W nowej, większej, przestronnej i nowoczesnej szkole nauka rozpoczęła się w maju 2007 roku. W oddanym wówczas do użytku budynku nauka trwa nieprzerwanie, aż do dnia dzisiejszego. Z chwilą uroczystego otwarcia otrzymała imię Marii Konopnickiej. Obecnie do Szkoły Podstawowej nr 2 im Marii Konopnickiej w Jodłowej uczęszcza ponad 100 uczniów. Do ich dyspozycji jest 8 sal lekcyjnych i mini sala gimnastyczna, oraz małe boisko sportowe. Od 1 września 2018 roku szkołą kieruje mgr Ewa Nowak. Grono Pedagogiczne tworzy 14 wykwalifikowanych nauczycieli.

Szkoła pełni ważną rolę w środowisku lokalnym, jest szkołą do której uczęszczały całe rodziny: dziadkowie, rodzice i wnuki. Historia i tradycja, poszanowanie wartości przekazywane uczniom przez ich bliskich są ważnym spoiwem programu profilaktyczno - wychowawczego szkoły, którego przewodnią myślą jest " Wychowują jedynie ci, którzy mają nadzieję". Nasza placówka wychodzi naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom uczniów. Dzieci i młodzież mogą korzystać z różnych form zajęć pozalekcyjnych. Są to: kółko humanistyczne, kółko matematyczne, , kółko biologiczno- chemiczne, plastyczne, taneczne, szachowo- warcabowe, teatralne, muzyczne.

Do tradycji szkoły należą wycieczki autokarowe do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Rokrocznie w maju - szkoła obchodzi „ Dni Patrona Szkoły". Uczniowie mogą wówczas wykazać się wiedzą i talentami w licznych konkursach - dotyczących życia i działalności Marii Konopnickiej ,literackich, plastycznych i małych form teatralnych. Uczniowie licznie uczestniczą w konkursach: interdyscyplinarnych z bloku przedmiotów humanistycznych i matematyczno - przyrodniczych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Rywalizują na szczeblu gminnym i powiatowym w konkursach artystycznych, naukowych, sportowych. Wszelkie działania prowadzone w naszej szkole mają na celu podniesienie jakości procesu nauczania i uczenia się, zaspokajanie potrzeb i zainteresowań ucznia, dokonanie zmian w motywacji uczniów do nauki i tworzenie przyjaznej atmosfery.