AKCJA ŻONKILE

IMG 20240419 10231419 kwietnia nasza szkoła włączyła się do dwunastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile  upamiętniającej 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczniowie i nauczyciele przypięli  żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć  o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim. Nosząc je, pokazaliśmy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku.

Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składnia każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji.

Uczniowie obejrzeli film"Było-nie ma-jest" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo. Animacja opowiada o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą.

Wysłuchali również słuchowiska "Szuflada" Zuzanny Orlińskiej przybliżający temat zmiany, dyskomfortu, który za sobą niesie i tęsknoty.

Materiały zostały nam udostępnione przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

#ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile,